Σελίδες

Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Διέγερση ατόμου υδρογόνου με κρούση με σωμάτιο και ιονισμός με απορρόφηση φωτονίου

Ηλεκτρόνιο-βλήμα, που επιταχύνεται από την ηρεμία από τάση V=12,5V, συγκρούεται με άτομο υδρογόνου, που βρίσκεται στη θεμελιώδη κατάσταση. 
α. Σε ποιες τροχιές είναι δυνατόν να διεγερθεί το άτομο απορροφώντας μέρος της ενέργειας του βλήματος;
β. Ποιες είναι οι δυνατές τιμές κινητικής ενέργειας του βλήματος μετά την κρούση;
Το άτομο διεγείρεται σε μια από τις παραπάνω τροχιές, για την οποία ισχύει rn=4,77×10-10m.
γ. Να βρείτε ποια συγκεκριμένα είναι αυτή. 
Αν το άτομο, πριν προλάβει να αποδιεγερθεί, απορροφήσει ένα φωτόνιο και ιονιστεί, να βρείτε την ελάχιστη συχνότητα f, που θα έπρεπε να έχει αυτό το φωτόνιο αυτό.
Δίνονται r1=0,53×10-10m, E1=-13,6eV, 1eV=1,6×10-19J, h=(20/3)×10-34J×s. 

Διέγερση και ιονισμός ατόμου υδρογόνου με απορρόφηση φωτονίου

Άτομο υδρογόνου, που βρίσκεται στη θεμελιώδη κατάσταση, απορροφά ένα φωτόνιο με ενέργεια Εφωτ=19,344×10-19J και διεγείρεται.
α. Να βρείτε τον κύριο κβαντικό αριθμό n της επιτρεπόμενης τροχιάς στην οποία θα βρεθεί το ηλεκτρόνιο του ατόμου.
β. Πόση είναι η μεταβολή ΔL του μέτρου της στροφορμής του στη μετάβαση αυτή;
γ. Ποιο είναι το μήκος κύματος λο του φωτονίου, που εκπέμπεται κατά την απευθείας αποδιέγερση στη θεμελιώδη κατάσταση;
δ. Το παραπάνω εκπεμπόμενο φωτόνιο απορροφάται από ένα γειτονικό άτομο υδρογόνου, που βρίσκεται στην πρώτη διεγερμένη κατάσταση. Να βρείτε την κινητική ενέργεια, που αποκτά το ηλεκτρόνιο του ατόμου μετά την απορρόφηση του φωτονίου.

Δίνονται co=3×108m/s, h=(20/3)×10-34J×s, E1=-13,6eV, 1eV=1,6×10-19J. 

Απάντηση:

Silence is a Crime...

Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2013

Τοιχο-νοήματα

Επίκαιρα:

"Γιατί περισσεύει τόσος μήνας στο τέλος των χρημάτων;"

"Είμαι ελεύθερος να κάνω ό,τι θέλουν."

"Είμαστε η γενιά που πρόλαβε και είδε τα καλοριφέρ αναμμένα."

"Φέτος τα Χριστούγεννα τα μοναδικά λαμπάκια που αναβόσβηναν ήταν του router."

"-Πόσα βγάζεις το χρόνο;
 -Αχ, μου φοροδιαφεύγει τώρα..."

και άλλα:

"Ήπια όλο το μπουκάλι και τι να δω. Ο Γαλιλαίος είχε δίκιο: η Γη κινείται..."

"-Σου είπα σε πέντε λεπτά θα είμαι εκεί... Γιατί με παίρνεις κάθε μισή ώρα;;;"
  
"- Μάνα πάω για πόκερ..
 - Την ζακέτα μη σου πάρουν...!!!"

Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013

Αποδιέγερση ατόμου υδρογόνου

Διεγερμένο άτομο υδρογόνου εκπέμπει κατά την αποδιέγερσή του φωτόνιο συγκεκριμένης συχνότητας, το οποίο, όταν περνά μέσα από νερό με δείκτη διάθλασης n=3/1,6 για την παραπάνω συχνότητα, έχει μήκος κύματος λν=1000nm. 
α. Ποιο είναι το μήκος κύματος λο του φωτονίου στο κενό;
β. Πόση είναι η ενέργειά του Eφωτ μετρημένη σε eV;
γ. Από ποια στάθμη στη n=3 έγινε η αποδιέγερση, που έδωσε το παραπάνω φωτόνιο;
δ. Πόσοι είναι οι δυνατοί τρόποι αποδιέγερσης από την παραπάνω στάθμη και πόσα διαφορετικά φωτόνια μπορούν να εκπεμφθούν σ’ αυτούς; Ποιο από αυτά τα φωτόνια έχει το μικρότερο μήκος κύματος και πόσο είναι αυτό;
Δίνονται co=3×108m/s, h=6,6×10-34J×s, E1=-13,6eV, 1eV=1,6×10-19J.

Απάντηση:

Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

Χρονική καθυστέρηση μονοχρωματικής ακτίνας

Μονοχρωματική ακτίνα διαπερνά κάθετα στρώμα γυαλιού πάχους d και στη συνέχεια βγαίνει στον αέρα (nαέρα=1), όπου διανύει επίσης διαδρομή d. Αν για να διανύσει τη διαδρομή d στο γυαλί χρειάζεται 50% περισσότερο χρόνο απ’ ότι για να διανύσει την αντίστοιχη διαδρομή d στον αέρα, να υπολογίσετε:
α. το δείκτη διάθλασης nγ του γυαλιού για την παραπάνω ακτίνα.
β. το μήκος κύματός της λγ στο γυαλί, αν η συχνότητά της είναι f=5×1014Hz.
γ. την απόσταση d, αν ο ολικός χρόνος για την παραπάνω διαδρομή είναι 5ns.
δ. σε πόσα μήκη κύματός της λγ αντιστοιχεί το πάχος d του γυαλιού.
Δίνεται co=3×108m/s.

Απάντηση: